مجموعه اقامتی ، تجاری کاروانسرای وکیل کرمان

مجموعه اقامتی ، تجاری کاروانسرای وکیل کرمان


کاروانسرای وکیل کرمان دارای قدمتی قریب به ۱۷۰ سال و مربوط به دوره قاجار می باشد. این کاروانسرا دارای ۱۱ هزار متر مربع زیربنا و در ۲ طبقه و ۱۲۰حجره تشکیل شده است و از این حیث جزء کاروانسراهای بزرگ شهری جهان به حساب می آید.
با اجرای پروژه اِحیاء و مرمت، این کاروانسرا صاحب ۵۷ اتاق با مجموع ۱۴۲ تخت در قالب اتاق های یک خوابه ، دوخوابه ، سوئیت و امکاناتی نظیر رستوران،کافی شاپ،آمفی تئاتر و چند غرفه تجاری با هدف عرضه آثار هنری و صنایع دستی می باشد.
این کاروانسرا به لحاظ شرایط قرارگیری در موقعیت بافت تاریخی شهر کرمان و در کنار دیگر ارکان تاریخی ، پس از مرمت و احیاء می تواند علاوه بر یک زیرساخت فرهنگی و تاثیر گذار در حوزه گردشگری ، تأثیر حائز اهمیتی در ارتقاء کیفی حوزه موثر خود در بافت تاریخی ایفا نماید و همانند خون تازه ای در کالبد فرسوده پیرامون خود موجبات ساماندهی آن را نیز فراهم آورد.
همچنین وجود بخش هایی در جهت معرفی صنایع دستی، سوغات وکارگاهایی همچون گلیم بافی ، می تواند جذابیت مناسبی را برای گردشگران فراهم آورد . افزون بر آن با راه اندازی مجموعه کاروانسرای وکیل ، انتظار می رود بازار مجاور این بنا، خود را به لحاظ کیفی با این مجموعه همسنگ نموده و زمینه ساز شکوفایی اقتصاد گردشگری را فراهم آورد. پروژه کاروانسرای وکیل کرمان در مرداد ماه سال ۱۴۰۱ به کارفرما تحویل و تحت نام تجاری هتل کاروانیکا به بهره برداری رسید.
شرکت تندیس تجارت باختر افتخار دارد ، با مرمت و احیاء این مجموعه تاریخی در حفظ و نگهداری آثار باستانی و میراث فرهنگی کشور سهیم شده است.

جزئیات پروژه

  • کارفرما:شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران(سمگا)
  • مشاور:مهندسین مشاور عمارت خورشید
  • موضوع پیمان:مرمت ، بازسازی و احیاء کاروانسرای وکیل
مجموعه اقامتی ، تجاری کاروانسرای وکیل کرمان
موقعیت پروژه

کرمان - بازار سنتی کرمان - کاروانسرای وکیل کرمان

تصاویر پروژه